Jaki statyw pod lunetę/teleskop [MAK 102]

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Awatar użytkownika
savvy
Posty: 108
Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Yoo!

Przeszperałem całe forum i niestety nie znalazłem konkretnego tematu, w którym na poważnie opisane byłyby statywy.

Jest kilka luźnych wypowiedz, ale ciężko mi na ich podstawie zdecydować jaki statyw sobie sprawić pod MAK'a 102.

Stabilność to jedna sprawa...dla mnie równie ważna jest kwestia płynnego "prowadzenia"airliners'a ... 3 sprawa budżet do 150 zł !!!

Bardzo proszę o sugestie...mile widziane są linki do konkretnego sprzętu.

Pozdrawiam

savvy
TRZ -> [UN869_UN871_UL616]
FZ50, Yukon Futurus 16x50
http://www.phonescoping.eu
Maciejh76
Posty: 598
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:26
Lokalizacja: Kraków Letki Babko&UL984

Miałem już nic nie pisać w temacie sprzętu...tym bardziej na temat Maków...ale trudno - zaryzykuję 8-) I pytanko - Savvy jakiego jesteś wzrostu :?:
Awatar użytkownika
savvy
Posty: 108
Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

Yoo!

wzrost całkiem przeciętny :D

182 cm...

Przy okazji dopytam właściciela 102-ki...

Jaka jest różnica pomiędzy MAKiem 102 a 90 ?
Oczywiście nie pytam o cenę :) średnice szkła ogniskową etc...

W obserwacji naziemnej i NRAV czy różnią się znacząco jakością otrzymywanych obrazów ?

Różnica 12mm na średnicy lustra to chyba niezbyt wiele ?
Niestety nigdzie nie mogłem znaleść parametrów światłosiły :(

Proszę o kilka sygestii...


savvy
TRZ -> [UN869_UN871_UL616]
FZ50, Yukon Futurus 16x50
http://www.phonescoping.eu
Maciejh76
Posty: 598
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:26
Lokalizacja: Kraków Letki Babko&UL984

O wzrost zapytałem ponieważ cena statywu zależy czasem od jego wielkości - wysokości.
Np Velbon statyw DF 50 w sklepie Foto Plus kosztuje 139zł, jego max wysokość to "tylko" 152cm. Ja (177cm wzrostu) do moich Maków z powodzeniem używam Velbon statyw Sherpa 250n, jego max wysokość to "tylko" 154cm. Np AiP używają z tego co pamiętam Velbon statyw Sherpa 600R, jego max wysokość 170cm. Ceny tych dwóch Sherp niestety oscylują w granicach 350-370zł - sklep Foto Plus. Przez weekend rozejrzę się za innymi statywami to w poniedziałek dam Ci znać.

Teraz co do Maków 8-) (kto nie chce niech nie czyta :-P :!: 8-) )

Z makiem 90 nie miałem nigdy do czynienia. Ktoś z Naszych Forumowiczów pytał np o winietowanie takiego Maka - przypuszczam że skoro przy 102 pojawiają się zaciemnienia rogów obrazu to przy 90 tym bardziej, jednak nie na tyle by zepsuć fotkę 8-) przy okazji wszystkie moje fotki z wyjazdu SUI GOVEN KELOD robiłem 102.

Fotek naziemnych 102 nie robiłem - nie przystoi bezcześcić sprzętu RNAV ;-)

Dane 102 wg Astrokraka:
- System optyczny: Maksutow-Cassegrain
- Apertura: 102mm
- Ogniskowa: 1300mm
- Światłosiła: 1:13

Hmmm legendarna światłosiła 8-) w 90% moich zdjęć ustawiam w aparacie ISO 800, ponieważ są to Canony 350 i 400 wyposażone w matrycę CMOS poziom szumów przy tej czułości jest jeszcze do wytrzymania 8-) przypuszczam że w przypadku matryc CCD problem jest bardziej istotny 8-)

Savvy, chwilowo tyle zmykam do domu, jak mi się uda odpalić testowo w domu bezprzewodowego neta to reszta wiadomości jeszcze dziś, jak nie, to jutro będę nadawał z kafejki ;-)
Awatar użytkownika
savvy
Posty: 108
Rejestracja: 06 czerwca 2007, 18:20
Lokalizacja: Oborniki Śląskie
Kontakt:

uuu...jeden z ciemniejszych sprzętów jaki ziemia nosi :(

Oczywiście dzięki za info...proszę o więcej :)

Wpadł mi w oko jeszcze taki sprzęt:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopp ... 0281f56e57
Całkiem poważnie się prezentuje...
f/11,11 to lepszy wynik niż 102...

Wracając do "102 vs. 90"

Pal sześć winietowanie...ciekawym bardzo jasności... czy jest mocno gorzej od 102 ?
...może czyta tego posta jakiś owner 90'atki... z góry dziękuję za opinie :)

pozdrawiam

savvy
TRZ -> [UN869_UN871_UL616]
FZ50, Yukon Futurus 16x50
http://www.phonescoping.eu
Maciejh76
Posty: 598
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:26
Lokalizacja: Kraków Letki Babko&UL984

Raz dwa trzy 8-) próba domowego neta 8-) jak wynika z przeliczenia na liczydle swiatłosiła 90 wynosi w granicach 13-14. Ogniskowe 102 i 90 są podobne, 90 ma mniejszą srednicę dlatego też będzie ciemniejsza.

Co do Teleskopu AstroMaster 90AZ to mam wrażenie ze winietowanie w jego wykonaniu jest więcej niż pewne a cena raczej wysoka :roll: różnicy między f11 a f13 nie powinno być dużej :roll: i takie "namacalne" wrażenie: AstroMaster 90AZ wydaje mi się strasznie wąski ;-)
AiP
Posty: 136
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:56
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Maciejh76 pisze: Np AiP używają z tego co pamiętam Velbon statyw Sherpa 600R, jego max wysokość 170cm. Ceny tych dwóch Sherp niestety oscylują w granicach 350-370zł - sklep Foto Plus.
Zgadza się. Używamy 600R i bardzo sobie chwalimy :-) To statyw wart każdej wydanej na niego złotówki. Współpraca z Wiaderkiem, które troszkę waży - wzorowa. Z wysokością też nie ma problemu.
Na Allegro jest obecnie oferta (z pokrowcem) za 311 zł (z przesyłką).
Statyw Velbon Sherpa 600R

P.S. Macieju - gratulujemy włączenia do sieci :-D
Nikon D50, D200 | Rubinar 1000/10 Makro | Synta 8/1200 | Kilka innych obiektywów | Mnóstwo satysfakcji |
Nasze zdjęcia samolotów, makro i różne takie ;)
Maciejh76
Posty: 598
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:26
Lokalizacja: Kraków Letki Babko&UL984

Hej hej :-P ale nam się weekend udał :-P bolą mnie wszytkie kosteczki od leżenia w domu i wsłuchiwania się w bębnienie deszczu o parapet :-P Savvy byłem w sklepie Nicht fur Idioten i pomacałem dostępne tam statywy, niestety sprawdza się to co mówiłem ja i co potwierdzają Ania z Piotrem - gwarancję solidności i stabilności zagwarantuje Sherpa 250 lub 600 :mrgreen: to tak jak z inwestycją w solidne szkiełko do aparatu :mrgreen: też mam od czasu do czasu do czynienia z 600 :mrgreen:
ps co do podłączenia do sieci to na razie jest w fazie prób ;-) pozdrawiam Maciej
naive
Posty: 22
Rejestracja: 01 marca 2008, 20:48
Lokalizacja: Radymno

Maciejh76 pisze:Hej hej :-P ale nam się weekend udał :-P bolą mnie wszytkie kosteczki od leżenia w domu i wsłuchiwania się w bębnienie deszczu o parapet :-P Savvy byłem w sklepie Nicht fur Idioten i pomacałem dostępne tam statywy, niestety sprawdza się to co mówiłem ja i co potwierdzają Ania z Piotrem - gwarancję solidności i stabilności zagwarantuje Sherpa 250 lub 600 :mrgreen: to tak jak z inwestycją w solidne szkiełko do aparatu :mrgreen: też mam od czasu do czasu do czynienia z 600 :mrgreen:
ps co do podłączenia do sieci to na razie jest w fazie prób ;-) pozdrawiam Maciej
Ja też oglądałem statywy w znanej sieci, proponuje bys zajrzał do Fotojokera / jak u Ciebie jest/, tam mają sprzęt czasem solidniejszy i jeszcze na jakieś kropelki Ci zostanie.
Pozdrawiam

naive

Panasonic DMC-FZ18
UL984,UL981,UN983

N49 56,459 E22 49,387
ODPOWIEDZ