Jaki barlow do Synty 10``?

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
firehunter
Posty: 5
Rejestracja: 12 listopada 2008, 17:46

Witam wszystkich, ponieważ wkrótce planuję zakup Synty 10``, chciałbym się dowiedzieć jaką polecacie do tego sprzętu soczewkę Barlowa x2? Warunki obserwacyjne mam następujące: UP 866 w zenicie, UL 621 - 19 km, UM 860 - min. 50 km. Mile widziane Wasze sugestie, uwagi. Rozmawiałem już z kilkoma osobami, ale chciałbym poznać opinię szerszego grona osób (ostatecznie sprzęt nie jest tani i warto przeprowadzić rozeznanie zanim się "ulokuje" pieniądze ;-)
Pozdrawiam Rysiek
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1263
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Zdecydowanie dwucalowy Soligor Barlow x2. Miałem go, jest rewelacyjny, ma dużą średnicę czynną, dzięki czemu nie powoduje winietowania ani żadnych niemiłych zjawisk na brzegach kadru. Na pewno w przyszłości jeszcze w niego zainwestuję. W astrokraku można go kupić od razu z przejściówką fotograficzną (płacąc dodatkowo około 50zł).
W przypadku dobrze skolimowanego teleskopu nie zauważyłem spadku jakości zdjęć podyktowanego dodatkowym elementem optycznym (barlowem), można nim zrobić naprawdę ostre zdjęcia i kontrastowe. A wspomnę tylko, że poza UL980 (zenit) pozostałe drogi mam oddalone przynajmniej o 25km (zwłaszcza UM984 - około 30km).
Tu przykładowe zdjęcie z Soligorem.
To też, a tu chyba jedno z najfajniejszych jakie uzyskałem.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
firehunter
Posty: 5
Rejestracja: 12 listopada 2008, 17:46

No rzeczywiście bardzo dobre zdjęcia, dzięki za porady, ponieważ najwięcej osób opowiada się za soligorem pewnie i ja w niego zainwestuję. Pozdrawiam Rysiek.
ODPOWIEDZ