Lornetka Sotem 15x50

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
PR
Posty: 21
Rejestracja: 22 lipca 2008, 09:13
Lokalizacja: Sochaczew

Zastanawia mnie jak niektórzy korzystając z Synt robią zdjęcia z projekcji okularowej. Ich problem odwróconego obrazu chyba też dotyczy.:) Jednak jakoś dają czasami radę.:)Samoloty w zenicie chyba jakoś tam dałoby się jednak Syntą namierzać.

W kwestii Chińczyka...
Wiele razy czytałem, że komfort obserwacji Syntą 12 jest większy niż Syntą 10 i 8. Wnoszę z tego, że kwestie pewnej wygody nie tylko mi bliskie.

Co do tych fotek ukazujacych obrazy z Kronosa i innych lornetek temat wciąż aktualny.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

PR pisze: Co do tych fotek ukazujacych obrazy z Kronosa i innych lornetek temat wciąż aktualny.

Pozdrawiam :)
Witam
Jesli bardzo tego chcesz to prosze .Zdjecie z mojego Kronosa 26x70 ale czy to coś da ??............sądze ze niewiele gdyż :
-zdjecia robię aparatem z 4 krotnym zoomem czyli po zgraniu do kompa samolot jest tak ogromny ze nie miesci się na ekranie monitora . Musze je zmniejszać i to mocno zeby dało sie je umiescic na forum wiec niewiele skorzystasz patrząc na zdjecie . Zeby wyobrazić sobie jak duży jest samolot np. w zenicie musisz sam popatrzeć przez lornetę . Przy 26 krotnym powiekszeniu na samolotach lecacych w zenicie lub poblizu widać dokladnie malowanie i niewielkie napisy jednak nie jest to widok "na wyciągniecie reki" ...mimo to wrazenia sa niezapomniane zwłaszcza jak mija cię samolot na FL300 - 320 .

Obrazek

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
KF
Posty: 401
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:42
Lokalizacja: Jasło

Witam
Mam nadzieję, że Darek pozwoli mi na "lekką profanacje" tak zacnego samolotu.

To tak dla lepszego wyjaśnienia uzyskiwanego powiększenia i pokazania faktycznej wielkości samolotu.
Obrazek

Środek okręgu winiety daje dopiero pojęcie o tym co zobaczymy. Po skadrowaniu - faktycznie możemy mieć samolot na dużym ekranie. Ale w oryginale to zaledwie 1/4 lub nawet 1/5.

Pozdrawiam
KF
Taka maÂła lupka 12"
PR
Posty: 21
Rejestracja: 22 lipca 2008, 09:13
Lokalizacja: Sochaczew

Dziękuję:)o coś podobnego mi chodziło.

Rozumiem, że obraz samolotu jaki widzimy w lornetce Kronos 26x70 to ten, skorygowany przez KF, czyli ten, który widzimy od razu z tekstem pisanym, a nie ten uzyskany po kliknięciu w obrazek.:)
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

KF pisze:Witam
Środek okręgu winiety daje dopiero pojęcie o tym co zobaczymy. Po skadrowaniu - faktycznie możemy mieć samolot na dużym ekranie. Ale w oryginale to zaledwie 1/4 lub nawet 1/5.

Pozdrawiam
KF
Witam

Zgadzam sie w 100% .Dokładnie tak jest .

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
PR
Posty: 21
Rejestracja: 22 lipca 2008, 09:13
Lokalizacja: Sochaczew

Na astromaniaku poruszyłem kwestię testu Barlowów przeprowadzonego wraz z Panem Januszem.

W odpowiedzi na mój post Pan Janusz na astromaniaku napisał:
"Taki test (zebranie materiału porównawczego) zrobiliśmy (...) ale jego opracowanie muszę zostawić koledze bo jako sprzedawca sprzętu nie mogę robić analizy wyników bez pomówienia o wiarygodność testów więc musi je zrobić osoba nie związana z firmą, może na forum jest ktoś z odpowiednią wiedzą i programem do analizy obrazu aby odebrać ten materiał od Kolegi Spottera i poddać obiektywnej analizie".

Bardzo proszę o to by ktoś z doświadczonych spotterów podjął się dokonania analizy zebranych materiałów. Z góry dziękuję :-)
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

Zastanawiam sie tylko co te rozwarzania o testach i Barlow-ach mają wspolnego z lornetką ktora chcesz kupić ?? :mrgreen: .

Dla uzyskania bardzo duzego zblizenia i perfekcyjnego komfortu obserwacji potrzebna jest duza lorneta taka jak np. ten sprzęt :
http://www.ceneo.pl/showPicture.aspx?productID=611044
Choć nikt nie wie tak naprawdę jakie parametry optyczne ma ten instrument -ale to akurat można przetestować na miejscu w sklepie (a raczej przed nim) . Myśle jednak że mozliwośc wymiany okularów to wielka zaleta dająca być może powalające obrazy . Osobiscie poznalem kiedyś człowieka który zbudował lornete z dwóch obiektywów MTO 1000 i korpusu lornetki (jakiej nie wiem) . Obrazy jakie dawał ten instrument były podobno niesamowite *był to astromaniak wiec podziwiał nocne niebo nie samoloty). Powiększenia uzyskiwał około 160x co przy widzeniu stereo mogło powalić na kolana . Wiec smiem twierdzić ze taki Vixen z okularami dającymi powiększenie powiedzmy 60-80x mógł by spełnić twoje oczekiwania -jeśli nie okazało by się że przy takim powerze obrazy są za ciemne . Jednak czy twoje oczekiwania spełnia jego cena :-D -tego nie wiem .Teleskop .....dobra rzecz jednak jest to "tłuk" niewygodny w eksploatacji no i obserwacje przez jedno oko .........uuf jak ja tego nie lubię. Jakieś 10-12 lat temu jak zacząłem się interesować rnav kupilem "zółtą łódź podwodną " czyli duży teleskop firmy Uniwersał z żywca . Pomijając tragiczną jakosć tego sprzętu jego wielkosć i totalna niewygoda w obserwacjach spowodowała ze po kilku dniach udało mi się "ułaskawić" pana Uniwersała zeby przyjął mi go i oddał pieniądze . Jednak wtedy nawet nie myślalem żeby robić zdjecia przez niego . Kilka lat temu kupilem sobie lunetę 20-60x80 bo mój Kronos 26x70 dawał za mało ....... :mrgreen: . Po kilku miesiącach sprzedalem i ten sprzęt bo powiększenie 60x dawało obrazy podobne jak mój kronos bo co dwoje oczu to nie jedno . Generalnie teleskop czy luneta nie nadaje się do obserwacji RNAV bo lecący samolot obserwowany przez dużą lornetę wygląda zbyt pięknie ,aby oglądać go jednym okiem -to profanacja !!! :-P

pozdrawiam

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Binowatcher

mam lornete 30x100mm i nie mam żadnych problemów z utrzymanie samolotów w polu widzenia..rozwiązaniem jest stabilny statyw z żurawiem np. taki

http://www.skiesunlimited.net/index.php?ProductID=967

http://www.teleskop-service.se/produkte ... #Binomount

zapewniają pełen komfort w prowadzeniu za obiektem w każdej płaszczyźnie
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Binowatcher pisze:mam lornete 30x100mm i nie mam żadnych problemów z utrzymanie samolotów w polu widzenia..rozwiązaniem jest stabilny statyw z żurawiem np. taki

http://www.skiesunlimited.net/index.php?ProductID=967

http://www.teleskop-service.se/produkte ... #Binomount

zapewniają pełen komfort w prowadzeniu za obiektem w każdej płaszczyźnie
Witam

Czy mógł byś napisac coś wiecej o tej lornecie jako jej uzytkownik ? Najbardziej interesuje mnie jak jest wykonana (czy "trąci" chinszczyzną ? ) .Oczywiscie w lornetce wykonanie i jej piękno to ostatnia rzecz na którą zwraca się uwagę gdyż kiedyś nie miało to żadnego znaczenia w połączeniu z dobrą optyką ,jednak dzisiaj to się zmieniło . Często sprzet się zaczyna rozlatywać krotko po zakupie (kolimacja itp) . Chętnie też poczytam troszkę opini o obrazach -twoich :-D - kolor obrazow , ostrosć na brzegach itp .
Przyznam ze w tej cenie jest to interesująca propozycja jeśli sprzet jest przyzwoity .

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Binowatcher

No coż większość produkcji została przeniesiona do Chin..95% tzw. markowych sprzętów jest tam produkowana..

jeśli chodzi o wszelkie lornety to praktycznie w chinach są dwie-3 duże fabryki ,które produkują dla firm ,które sprzedają je pod swoimi nazwami..np:

Celestron.Meade,Orion,APM,Zumell,Oberwerk i wiele innych

główną fabryką w Chinach jest

http://www.united-optics.com/Products/B ... ulars.html

tak samo jest np z telewizorami,teleskopami,laptopami i innymi..są produkowane w 2-3 dużych fabrykach z tych samych podzespołów pożniej różnią się wyglądem zewnętrznym..i szczegółami...

Ale do rzeczy lorneta 30x100 ma obiektywy achromatyczne czyli jest obarczona pewnymi wadami ABERACJA owszem jest widoczna ale nie jest większa niż w lornetach 25x100..pole widzenia to coś koło 2,1 stopnia..ktoś powie mało..musimy sobie jednak zdać sprawę z tego ,że wraz ze wzrostem powiększenia mamy mniejsze pole widzenia...tak więc 30x pole widzenia ponad 2 stopnie to wcale nie mało..samoloty ,które latają na przelotowych dość nisko i blisko są w całym polu widzenia..robiąc ogromne wrażenie..obrazy są ostre w 70-80% pola dalej im bliżej brzegu tym gorzej ale znośnie..przy 30x w słoneczny mało klarowny dzień jakość uzyskiwanych obrazów traci na jakości..i wtedy mniejsze powiększenia np w porównaniu z Celestronem 25x100
wydają się być użyteczniejsze..to również jest normalka ,że wraz ze wzrostem powiększenia jakość obrazu jest trochę gorsza szczególnie gdy faluje powietrze..wiedzą o tym osoby ,które używają lunet czy lornetek z zoomem

Jakość wykonania jest bardzo przyzwoita nie mam do czego się przyczepić..
Pewnym minusem szczególnie przy obserwacjach ruchomych obiektów jest brak centralnej regulacji ostrości..Lorneta ta została wyprodukowana z myślą o zastosowaniu w Astronomii..i dla idealnego dostosowania ostrości zastosowano ustawienia ostrości osobno dla każdego oka..

tu jest kilka fotek w porównaniu z inną mniejszą lornetką 10x70mm

http://zuwa.fotosik.pl/albumy/718781.html

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

Dzięki za tą garść informacji . Przyznam ze chętnie bym cos takiego kupił . Pogadam ze znajomą w Ameryce :mrgreen: bo na używaną raczej nie liczę -trzeba by ciągle sledzić fora i aukcje a na to brak mi czasu .

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
ODPOWIEDZ