Zdjęcia wschodów, zachodów Słońca, chmur, błyskawic

Czyli kiedy i gdzie można sie spodziewać czystego nieba....
Awatar użytkownika
Rasog
Posty: 807
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:59
Lokalizacja: Dębica

Witam,
Widok chmurki burzowej nad miejscowością Ostrów woj. Podkarpackie.
Godz 15.40 temperatura 34 stopnie
Niby niepozorna.
Obrazek
Oczywiście nie byłbym sobą gdybym ciut nie zboczył z trasy i nie ruszył w tamtą stronę
Efekty przejścia nawałnicy były bardzo odczuwalne.
Kilka wiosek zostało bez prądu, a widoczny na mojej łapce grad skosił uprawy.
Obrazek
Samochód dostał kilka porządnych strzałów w karoserie, ale na szyby rozłożyłem specjalną bąbelkową folię. Trzeba było widzieć miny innych kierowców widzących jak piszący te słowa biega w deszczu po drodze i zbiera gradziny.
16.18. temperatura 18 stopni…
Awatar użytkownika
Rasog
Posty: 807
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:59
Lokalizacja: Dębica

Witam,
Po południu, tuż przed 15, północną stroną Dębicy przechodziła kolejna burza.
Obrazek
Piorun prawdopodobnie uderzył w Powiatowa Komendę Policji, a konkretnie jej anteny znajdujące sie na dachu.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

To była piękna, burzowa noc! Ale od początku...

Estofex wczoraj nie wydał żadnego strzeżenia nad PL. Przez dzień było bardzo ciepło (+33*C) i duszno, żadnego ruchu powietrza. Wybrałem się przed wieczornym finałem z udziałem naszych siatkarzy na małe kółko po okolicy na rowerze, gdzie wilgoć z powietrza można było dosłownie zbierać wiadrami! Ponadto widząc tworzącą się komórkę w okolicach Zamościa miałem przeczucie że COŚ dziś musi nadejść.
W trakcie oglądania meczy widziałem na radarze nagły wybuch komórek burzowych. Także zaraz po wygranym finale 3:0 z USA spakowałem sprzęt i wybrałem się na miejscówkę, na wybudowany łącznik do tworzonej obecnie obwodnicy Leżajska. Miejsce dość wysoko położone ponad samym miastem. Będą na miejscu około 22:00 horyzont się świecił, było widać coraz więcej doziemnych. Złapałem kilka piorunów, zaczął padać deszcze więc schowałem się do samochodu. Niestety dopiero po chwili pomyślałem, że położyć aparat na desce i robić zdjęcia przez szybę! Używałem wycieraczek, czasem włączyłem klimatyzację także niektóre zdjęcia są ruszone. Miałem ponadto nadzieję, że jakaś błyskawica zabłądzi na wysoki masz RTV znajdujący się w okolicy, ale nic takiego nie nastąpiło. Warto dodać, że pierwsza burza przeszła dość szybko, koło 22:40 zobaczyłem na SW horyzoncie gwiazdy. Nic omylnego, momentalnie zaczęło się błyskać na SW i NW ode mnie. I tak nieprzerwanie trwała burza, której apogeum było około godziny 1:00 w nocy. Niestety później był mocny opad deszczu i było widać bardzo mało błyskawic, dlatego wyłącznie obserwowałem. Jadąc do domu około 2:30 w nocy cały czas było widać oddalające się błyski w kierunku NE. Poniżej trochę fotek, które tylko w małym procencie oddają to co się działo na niebie! :-D

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tutaj miałem prawie 2godziną przerwę od zdjęć (od około 23:30-1:30). Jak wspomniałem wcześniej był mocny opad deszcze i było widać mało błyskawic, a nawet jeśli to konkretne! Także skupiłem się na samej obserwacji.

Obrazek

Obrazek

Na koniec wyszedł Księżyc, który wraz z nadal częstymi błyskami na horyzoncie rozświetlały powrotną drogę strudzonemu poganiaczowi burz (około 2:30).

Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

Wczoraj wieczorem:
Obrazek
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Cześć,

spodziewałem się dziś burzy ale raczej nad ranem. Miło mnie zaskoczyło jak około 24:00 zobaczyłem błyski i to dość bliskie. Poniżej kilka zdjęć, pierwsze o 1:21 a ostatnie o 3:17. Latało ich zdecydowanie więcej. Akurat ta burza w okolicach 3:00 była najbardziej widowiskowa. Jeszcze jak człowiek siedzi na polach, a pioruny uderzają nie dalej niż 0,5km od samochodu. Co widać na przedostatnim zdjęciu :mrgreen:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

24.09 - po zachodzie, godzina 18:40
Obrazek
Obrazek

Oraz dzisiejszy wieniec, który towarzyszył mi podczas wieczornej kawki siedząc na trawie. To był rewelacyjny wieczór, ciepły z temp. około 22*C w akompaniamencie grających świerszczy! Oby częściej :-D Zdjęcie zrobione o 19:30.
Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Prognozy wskazywały na możliwość wystąpienia burz i intensywnych opadów deszczu. Ale czegoś takiego się nie spodziewałem! Tak można podsumować ostatnią noc.

Będąc na spacerze przed 21:00 widziałem kilka błysków z burzy na północ ode mnie, następnie kolejne parę sztuk bliżej godziny 24:00 na NW od Leżajska. Gdy położyłem się spać koło 1:35, zerknąłem przez telefon na radar wyładować i wyglądałem tak: :shock: Także szybka 'pobudka', chwilę postałem przed domem i około 1:50 byłem już w drodze na dość dogodne miejsce do obserwacji. Ostatnie zdjęcie zrobione o 2:52. Mimo, że radar wskazywał w okolicy dużą aktywność wyładowań, widziałem wyłącznie dość sporadyczne i słabe błyski. Niestety nisko zawieszona podstawa chmur skutecznie blokowało ten spektakl. Na tyle, że masz widoczny na zdjęciach, stał się niewidoczny. Temperatura przez cały czas wynosiła +15*C. Momentami był bardzo intensywny opad deszczu. Ogólnie warto wspomnieć, że było sporo wyładowań dodatnich, których dźwięk jest rewelacyjny i człowiek jeszcze bardziej się cieszył z tej pogodowej niespodzianki!
Później w okolicach 3:45 widzialność wróciła do normy i było widać kilka jasnych błysków, gdzieniegdzie przebił się piorun. Jednak już nic nie udało się uwiecznić. Wróciłem do domu o 4:30, zmęczony ale z uśmiechem na twarzy 8-)

Jak wstałem zobaczyłem, że burzę tą zawdzięczamy układowi, który od godzin porannych zeszłego dnia dawał nieźle popalić mieszkańcom Chorwacji oraz Bośni i Hercegowiny!

Poniżej obrazy radarowe z godziny 1:50 oraz 3:25 (ze strony pogodynka.pl)
Obrazek Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Po tym wyładowaniu miasto zgasło, zrobiło się ciemno. A dźwięk grzmotu przyprawił o drżenie nawet samochód. Kolejne zdjęcie to, to samo, ale przyciemnione.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

ps. wybaczcie kadry (i ich położenie).
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2861
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Coś cicho w temacie :-)

05.04 - kilka fajnych zjawisk halo w tym:

- łuk okołozenitalny,
- łuk poboczny górny (supralateral arc),
- górny łuk styczny,
- halo 22°,
- słońce poboczne,
- kawałek kręgu parhelicznego.

Obrazek


Oraz 07.04 - halo 22° z górnym łukiem stycznym i nasze Słońce przebijające się przez cirrostratus translucidus.
Obrazek
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
Rasog
Posty: 807
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:59
Lokalizacja: Dębica

Witam,

No i doczekałem się małego armagedonu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
maciekA380
Posty: 1075
Rejestracja: 06 września 2009, 15:18
Obserwuję: L984, L986, M857, P746, N133, Z179, Z367
Lokalizacja: Dukla/Krosno

Cześć.
Dzisiejsza "szelfówka", widziana ze szkoły o 14.20. Przyniosła dosyć mocny opad.
Obrazek
Canon EOS 7D Mark II + Synta 8" (1200mm), Tamron 150-600mm f/5-6.3 G2 DI VC USD i parę innych szkieł.
ODPOWIEDZ