Synta 8"

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
szczepko920
Posty: 37
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 08:50
Lokalizacja: Jasło/Czeluśnica

Witam, chciałem się was zapytać jakie zdjęcia samolotów będą wychodziły z synty 8" bez barlowa. Jaki barlow jest do niej dobry??

Dodam, że mieszkam w okolicach Jasła i dobrze widzę UL984, UL986, UM857 i PADKA-NM mam w zenicie.
Ostatnio zmieniony 10 stycznia 2009, 22:51 przez szczepko920, łącznie zmieniany 1 raz.
Nikon D5000 + Sky-Watcher MAK 102/1300mm
Awatar użytkownika
grztus
Posty: 1263
Rejestracja: 05 lutego 2007, 17:57
Lokalizacja: Radom/Warszawa
Kontakt:

Barlow polecam dokładnie ten sam, co do Synty 10", mają takie same wyciągi: http://forum.rnavspotters.pl/viewtopic.php?f=2&t=662

Natomiast co do zdjęć, czy to z Synty 8", czy 10" są bardzo podobne, różnice pojawiają się podczas fotografowania (8" jest ciemniejsza, co wydłuża minimalnie ekspozycję w stosunku do 10"). Popatrz na zdjęcia kolegów mgebczyk, G@wron czy nawet moje.
Grzegorz Tuszyński
www.grztus.pl
Awatar użytkownika
geo
Donator
Posty: 420
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:24
Lokalizacja: Mermet/Tczew
Kontakt:

no i stałem się posiadaczem tego sprzętu ;)
teraz mam pytanie do doświadczonych synciarzy. Czego mi brakuje by podpiać conana?
Mam to:
Obrazek

to zdjęcie mi nie wyszło ale w sumie tam oprócz dziury nie nie ma.
Obrazek
konan 400D & 60D & rubinar 1000mm & synta 8"
http://geo.tcz.pl/projekt_2022/
G@wron
Posty: 1169
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:40
Obserwuję: L621
Lokalizacja: Warszawa - EPWA

M42 :-P
zapewne masz od od 1000 L IS :lol:

Rozkręcasz tą redukcję okularową 1,25" (pierwsza po prawej) skręcasz do tego M42 i jazda ;-)
Pozdrawiam, Łukasz.
Awatar użytkownika
geo
Donator
Posty: 420
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:24
Lokalizacja: Mermet/Tczew
Kontakt:

aaa to dobrze kombinowałem :)
G@wron dziękuję za potwierdzenie :)
1000 L IS sie ostatnio coś psuje :(. Poluzował się pierścień gdzie jest gwint od mocowania do statywu i lata góra dół, trzeba go będzie wziąć na kanał ;)
konan 400D & 60D & rubinar 1000mm & synta 8"
http://geo.tcz.pl/projekt_2022/
M_Komorowski
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwietnia 2009, 15:54
Lokalizacja: L9,N864

WItam.
Podlacze sie do tematu.
Kupilem rowniez Synte 8" ,mam rowniez T-ring i do tego Extender Sky-Watcher lecz z na 1.25".Wszystko pasuje i jak wkladam w wyciag 1.25" to przy ustawieniu na m w Nikonie D80 widze tylko lustro glowne i zadnego obrazu.Kolimacja jest zrobiona,gdy wkladam okular to obraz jest widoczny.
Podejrzewalem brak barlowa,ale doczytalem sie ze sa fotki robione z nim i bez niego.
Jakas porada co z tym fantem zrobic? Co dokupic albo co zamienic lub podlaczyc?
Pozdrawiam
Maciek

Problem rozwiazany.
herubin
Posty: 3
Rejestracja: 24 września 2008, 19:07
Lokalizacja: Gogołów/Rzeszów

Witam wszystkich,
również mam podobny problem a mianowicie z uzyskaniem obrazu w aparacie, posiadam synte 8 i aparat olympus e410 sprzęty mogę już ze sobą połączyć ale ma właśnie problem z obrazem, czy zakup barlowa rozwiąże ten problem? jeśli tak to czy barlow taki jak
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... _/_2%27%27
jest wart zainwestowania w niego?
Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2859
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

herubin pisze:Witam wszystkich,
również mam podobny problem a mianowicie z uzyskaniem obrazu w aparacie, posiadam synte 8 i aparat olympus e410 sprzęty mogę już ze sobą połączyć ale ma właśnie problem z obrazem, czy zakup barlowa rozwiąże ten problem? jeśli tak to czy barlow taki jak
http://teleskopy.pl/product_info.php?cP ... _/_2%27%27
jest wart zainwestowania w niego?
Pozdrawiam
Artur
Na czym polega problem z obrazem? nie ostrzy?
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
Awatar użytkownika
barpit
Donator
Posty: 289
Rejestracja: 27 grudnia 2008, 09:53
Lokalizacja: Łańcut

herubin pisze:Witam wszystkich,
również mam podobny problem ....
Mógłbyś opisać jak łączysz aparat z wyciągiem?
A co do Barlowa to unikaj tego z linku jak ognia:) Miałem dokłądnie ten, który wskazujesz, więc wiem co mówię. Będziesz klął, że wyrzuciłeś w błoto 300.
Pozdrawiam
K-5IIs,10', TeleVue x2
791-791-282
herubin
Posty: 3
Rejestracja: 24 września 2008, 19:07
Lokalizacja: Gogołów/Rzeszów

tak, problem z obrazem jest to że go nie ostrzy, a do połączenia teleskopu z aparatem używam redukcja M42x1 / Olympus i złączka 2" / M42x1 z gwintem filtrowym
Maciejh76
Posty: 598
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:26
Lokalizacja: Kraków Letki Babko&UL984

Hej Herubin, nie za dużo tych złączek? Nie wiem jak jest w Olympusie ale ja do Canona mam tylko przejściówkę M42/Eos, do Synty 8` przejściówka wchodzi bezpośrednio w wyciąg, w 10` przejściówkę nakręcam na tulejkę, która wchodzi do wyciągu.

A co Barlowa, takiego chyba używa Cargo?

Maciej.
CARGO
Posty: 344
Rejestracja: 26 października 2008, 23:09
Lokalizacja: Proszówki

Hej panowie!

Dokładnie Maćku mam tego Barlowa - GSO ED 2x 2" i powiem tyle, że robienie zdjęć przy użyciu tej soczewki to pewien kompromis. O co chodzi? - Niewątpliwie stosując go, samoloty są większe i można doszukiwać się większej ilości szczegółów na samolocie ALE niestety wiąże się to z zauważalnym spadkiem jakości zdjęcia (szum, winietowanie itp.). Nie oszukujmy się - używając barlowa za 1100zł - Tele Vue 2x czy nawet takiego za 10000$ (jeśli taki barlow istnieje :-) ) godzimy się na znaczny spadek jasności jaką ma sprzęt do którego zamontowany jest ten barlow
...Jasność jest bowiem proporcjonalna do kwadratu źrenicy wejściowej i odwrotnie proporcjonalna do kwadratu ogniskowej...
Czyli powiększenie równe 2x (dwukrotny wzrost ogniskowej sprzętu) to czterokrotny spadek jasności, podobno legendarny TeleVue "2x" Powermate nie ma pełnego powiększenia 2 tylko około 1,8 - 1,9. Bynajmniej nie klnę na tego GSO ;-) i w dobrych warunkach świetlnych może dać naprawdę dobre efekty, to jednak na Synte 8 jest za ciemny, na 8" nawet ten droższy o 800zł TeleWujek może nie dawać takich ekstra obrazów ale i tak będzie dużo lepszy od GSO na 8" (moim skromnym zdaniem TeleVue idealnie spisuje się na Syncie 10",dlatego przed zakupem 8 cali warto się dobrze zastanowić czy nie doskładać na te bagatela 2 cale więcej - różnica w jasnościach Synt 5,9 a 4,7 to naprawdę sporo). Jeśli winietowanie można wytłumaczyć słabszą jakością układów soczewek GSO to wzrost szumu na zdjęciach to efekt opisywanego wyżej zjawiska przed którym "nie ucieknie" żaden Barlow.
Pozdrowienia
Pozdrawiam DŚ
ODPOWIEDZ