Montaż paralaktyczny czy azymutalny?

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
PR
Posty: 21
Rejestracja: 22 lipca 2008, 09:13
Lokalizacja: Sochaczew

Doradźcie proszę, który montaż wybrać do obserwacji "przelotówek" i obserwacji przyrodniczych?

1. Paralaktyczny, czy azymutalny?

2. Azymutalny z mikroruchami czy bez mikroruchów?

Napiszcie jeśli możecie, jakie zalety i wady mają w/w rodzaje montaży.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

P.S. Nie interesują mnie kwestie mobilności, ale płynność ruchu i komfort obserwacji. Nie oczekuję rad co do konkretnej marki montażu oraz jego dostosowania do konkretnej tuby optycznej. :-) :-)
Ostatnio zmieniony 06 listopada 2009, 21:45 przez PR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2859
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

PR pisze:Doradźcie proszę, który montaż wybrać do obserwacji "przelotówek" i obserwacji przyrodniczych?

1. Paralaktyczny, czy azymutalny?

2. Azymutalny z mikroruchami czy bez mikroruchów?

Napiszcie jeśli możecie, jakie zalety i wady mają w/w rodzaje montaży.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Paralaktyczny odpada, azymutalny szybciej. Ale zależy co chcesz na nim powiesić i jaki jest "jakości", no i bez mikroruchów, które są w porządku dla obiektów, które są prawie "stacjonarne", jak np gwiazdy etc. Standardowo ile masz funduszy do wydania, czy liczysz na sprzęt mobilny etc.

pozdrawiam
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
PR
Posty: 21
Rejestracja: 22 lipca 2008, 09:13
Lokalizacja: Sochaczew

Pytanie nadal aktualne.
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

Montaż paralaktyczny zupełnie nie nadaje sie do tego typu obserwacji - koniec kropka .

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
vader
Administrator
Posty: 2859
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 11:33
Obserwuję: niebo :)
Lokalizacja: Wieliczka
Kontakt:

Dodam, że jak dla mnie (i zapewne wielu innych użytkowników) do RNAV spottingu idealna jest Synta, LB firmy Meade czy np Taurus Warpala - montaż Dobsona, łatwo prowadzić i nie trzeba się bardzo gimnastykować. Wydaje mi się, że odpowiednim kompromisem będzie teleskop Maksutova-Cassegraina - potocznie: Mak, Maczek :-P . Którym sam na początku wyłącznie obserwowałem i przelotówki, a i na przyrodę popatrzyłem. No i jako montaż, najlepszy do maka będzie statyw fotograficzny ;-) szczerze, nie miałem styczności z montażami azymutalnymi. Choć nie twierdzę, że lepszy jakościowo nie znajdzie tutaj zastosowania.
N 10" 'Simon II' + SCT 5", EOS 70D, 12x50, 8.5x32, 2x53
Uniden UBC125XLT, PlanePlotter: mo i vo
Obrazek
ODPOWIEDZ