Lorneta Garrett 30x100

Tutaj dyskutujemy o sprzęcie potrzebnym do obserwacji RNAV i o sprzęcie do fotografowania...
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

A wiec stało się . Po wielu latach spędzonych z Kronosem 26x70 nadeszła pora na zmianę .Kilka dni temu dostałem w swoje łapki potwora ..... bo tak należało by nazwać 5-cio kilogramowego kolosa jakim jest lorneta
Garrett 30x100 . Sprzęt jest zapakowany w estetyczną walizkę po otwarciu której ukazuje sie wyjątkowo piękny widok.Ogromna lorneta jest wykonana nad wyraz starannie . Nigdzie nie widać tutaj tandety . Obudowa obciągnieta jest gumą a potężny pręt prowadzący uchwyt do statywu mógłby z powodzeniem słuzyć jako pręt do lewarka sporego samochodu ...
Pierwsze spojrzenie przez tego potwora potrafi zwalic z nóg nawet doswiadczonego obserwatora ktory nie miał w rękach czegoś o tak duzych obiektywach bowiem jakość obrazu i ilośc swiatła jakie zbierają dwa tak duze "szkła" jest naprawde imponująca . Polem widzenia ,jasnoscią, czystoscią obrazu i naturalnymi kolorami bije na głowę Kronosa 26x70 -Po kilku minutach obserwacji Lornetą Garrett wziąłem w ręce Kronosa i mialem wrażenie ze patrze przez dziurkę od klucza bardzo małą i brudną dziurkę ...
. Powiększenie 30x daje wspaniałe doznania podczas obserwacji samolotów na wysokosci przelotowej . Kiedyś
wydawało mi sie ze w Kronosie samoloty sa duze . Tutaj pomimo róznicy w powiększeniu tylko 4x samoloty są o połowę większe.Regulacja ostrości jest oczywiscie oddzielna dla kazdego oka ,a wspaniałą rzeczą jest mozliwosć kolimacji lornety samemu . W lewym tubusie w okolicach okularu po odsłonięciu gumowej osłony mozna zobaczyć dwie małe śrubki.
Jedna z nich przesuwa obrazy prawo-lewo ,a druga góra-dół co czyni kolimacje sprawą dziecinnie łatwą .
Lorneta nie jest oczywiscie sprzetem za 10 tyś dolarów wiec aberracja jest zauwarzalna jednak
najbardziej widoczna jest podczas obserwacji obiektów naziemnych -nie są to jednak wartosci odbiegajace od normy wiec i tutaj obserwacje są naprawde powalające (na budynku oddalonym o 150m-200m można zobaczyć obiekt wielkosci muchy).
Podczas oglądania samolotów aberracja praktycznie nie jest widoczna .Wczoraj oglądalem też ksieżyc i wielką mgławicę w orionie - zapewniam ze podczas pierwszego sporzenia na ksieżyc powiedzialem jedno z ogólnie znanych słów na k......jednak po cichu ,aby dziecko nie usłyszało .Mocowanie do statywu jest na srubę M6 wiec lornetę mozna podczepić błyskawicznie pod kazdy statyw ktory ją udźwignie . Generalnie uwarzam ten sprzęt za bardzo udany i na pewno lorneta ta zostanie ze mną przez długie lata ,no chyba ze pojawi sie coś o jeszcze wiekszych obiektywach i przystępnej cenie .
kilka zdjeć :

Porównanie wielkosci z Kronosem 26x70 który jest uwarzany za duzy sprzęt - 30x100 ma prawie 45cm dlugosci
Obrazek

Lorneta i jej "opakowanie"
Obrazek

Na statywie
Obrazek

Widok na obiektywy
Obrazek

Okulary
Obrazek

W walizce
Obrazek

Ona i ja ..
Obrazek
Obrazek

I to by było na tyle :mrgreen: .
Ostatnio zmieniony 16 lutego 2012, 15:38 przez Darek Rz, łącznie zmieniany 4 razy.
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
boryfik
Donator
Posty: 160
Rejestracja: 15 lipca 2009, 22:12
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Gratuluję zakupu i życzę udanych obserwacji
Pozdrawiam
P.S. Mi też się wyrwało coś na "k" jak zobaczyłem zdjęcia tego sprzętu :-o
TPL 20x80, Celestron 15x70, UBC125XLT
Awatar użytkownika
Kyfrun
Posty: 262
Rejestracja: 24 grudnia 2007, 14:37
Lokalizacja: Bochnia

Także nasunęło mi się o k.... :shock: ;-)
Piękny sprzęt :mrgreen: Gratki :-)
Awatar użytkownika
Blank
Administrator
Posty: 517
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:18
Lokalizacja: Choszczno

O Matko z córką !!!
Toż to większe od MTO :-o
Darku ile za taką przyjemność ??
Pentax K10D+ MTO 11 CA
Awatar użytkownika
Kyfrun
Posty: 262
Rejestracja: 24 grudnia 2007, 14:37
Lokalizacja: Bochnia

Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Blank pisze:Darku ile za taką przyjemność ??
Witam

No wlasnie .W Stanach kosztuje 400 USD czyli wcale nie tak drogo -nie wiem natomiast ile by trzeba zaplacic za przesyłkę i ew cło .

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
mick
Posty: 601
Rejestracja: 07 lutego 2007, 01:24
Lokalizacja: Bolesławiec

Za przesyłkę ekonomiczną (2-3tyg) ok 100USD; za priorytet (3-5dni) 300-500USD. Od ceny zakupu+koszty transportu liczone jest cło 4,2% na lornetki; a od sumy ww. trzech składników jeszcze dowalają 22% VAT.


Czyli dla rzeczonego Garretta w wariancie ekonomicznym: ((400 + 100)*1,042)*1,22 = 636USD + koszty oclenia i leżakowania przesyłki u kuriera (0-100USD). Smutne, ale ćwiczone regularnie w praktyce.
UL986, UP861, UP733, UN869, LASIS-DIBED
Binowatcher

No cóż..muszę niebawem kupić coś co tego Garretta zawstydzi:-)

niebawem niespodzianka

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rasog
Posty: 807
Rejestracja: 06 lutego 2007, 03:59
Lokalizacja: Dębica

No Darek szaleństwo!!!
k...k...k...
Faktycznie lewarek przyda się do dostawczaka, a i na ciężarek do siłowni się przyda.
Ostatnio zapodany przez Ciebie ABC zrobiłeś tym potworem?
Awatar użytkownika
Henry
Posty: 684
Rejestracja: 07 lutego 2007, 00:19
Lokalizacja: Dębno

Już widzę te poranki kwietniowo-majowe i Twoje obserwacje maszyn ,które wchodzą w FIR Ukrainy lecące na W :mrgreen: .
Gratuluję zdobyczy.Wciąż ta sam "kochanka" tylko jakby ciut większa :shock: .I jaka rzeźba rąk się szykuje , ten triceps i mięśnie grzbietu...... ;-)
Pozdrawiam
-------------------------------------------
D80+MTO
Awatar użytkownika
Darek Rz
Posty: 917
Rejestracja: 06 lutego 2007, 04:02
Lokalizacja: Dąbrowica k.Lublina

Witam

Binowatcher czekamy z niecierpliwoscią na tego potwora ;-)
moze na takiego ?? :-/
http://www.astropix.com/HTML/SCOPES/SCOPE17.HTM

Rasog -tak ten Air Bridge został zrobiony tą lornetą ,a raczej za jej pomocą -to pierwsze zdjęcie przez nią :-P
Henry widze że zauwarzyłeś moją niezwykle rozbudowaną muskulature ciała :mrgreen: - a będzie jeszcze lepiej za sprawą tej lornety :lol:

pozdrawiam
Kronos BP 26x70 , Garrett 30x100 ,Nikon Sportstar 8x25 EX
Awatar użytkownika
maciekA380
Posty: 1071
Rejestracja: 06 września 2009, 15:18
Obserwuję: L984, L986, M857, P746, N133, Z179, Z367
Lokalizacja: Dukla/Krosno

Gratuluje zakupu ;-) Jak ją zobaczyłem to wymówiłem słowa k.... m.. :mrgreen: Naprawde super sprzęt tylko mysle ze ja bym go nie utrzymał :-D i mam pytanie czy dostałeś go razem ze statywem i ile Cię to wszystko wyniosło razem z przesyłką :?: :-) Zycze udanych obserwacji :mrgreen:

Pozdrawiam Maciek :-)
ODPOWIEDZ